Krokodýl jako lízátko

sablon32

Hroši jsou oprávněně považováni za nebezpečná zvířata – velmi důsledně si brání své teritorium a na všechny vetřelce útočí. Někteří chovaní v zajetí se však mohou stát téměř domácími mazlíčky, v přírodě zase hroši využívají jiná zvířata ke svému prospěchu…

Hroši a zvířata

Tak třeba ptáci. Často lze spatřit hrocha obklopeného několika opeřenci, kteří se na něm živí parazity. Ty vyzobávají z jeho kůže. Mimo to můžou ptáci sloužit i jako varovný signál, protože v případě blížícího se nebezpečí ulétnou a hrocha tak varují. Ve vodě jim hroší hřbety poskytují místo pro odpočinek nebo základnu pro lov ryb a dalších živočichů. Ale ani neprospěšní ptáci hrochům nevadí. V pražské zoo se často kachny nebo hrdličky procházejí po hroším výběhu nebo zvířatům dokonce užírají z potravy, ale s hrochy to ani nehne.

Dalším prospěšným druhem jsou ryby. Ve vodě hrochy stejně jako ptáci očistí od parazitů, čímž se sami najedí. Hroši dokonce ryby úmyslně vyhledávají. Zajímavá je i specializace ryb – různé druhy čistí různé části hrošího těla.

Věrnými společníky hrochů jsou krokodýli. Občas mezi oběma druhy může vzniknout šarvátka, ale většinou hroši krokodýly tolerují. Malým dokonce dovolí využívat hřbet pro odpočinek, s velkými se klidně sluní na písčinách a lízáním krokodýlích ocasů nejspíše získávají minerální látky. Jen malá hrošátka se musí mít před krokodýly na pozoru.

Ani ostatní zvířata hrochům nevadí. V moderních zoologických zahradách hroši často žijí v jedné ubikaci s antilopami nebo zebrami a bez problémů se snáší. I v přírodě hroši tolerují zvířata, která se pohybují poblíž řeky, a vrcholem dobromyslnosti některých hrochů je několikrát pozorovaný úkaz: hroch vyrval krokodýlovi jeho oběť, plaza zahnal a pak nebohé poloutopené zvíře tlamou dotlačil na břeh.

Jak to vypadá v reálu? -> (VIDEO)

Zdroje pro tento fakt: (Hrosi.org) (discoverwildlife.com)

Comments are closed